Przejdź do treści

Inteligentne systemy zarządzania domem cz.1

Literatura science fiction, jaką zdarzało nam się czytywać w młodych latach nawet w tej naprawdę mocno nierealnej wersji nie zakładała, że zarządzanie domem może być kiedyś realizowane przez komputery. Jednak obecnie sami jesteśmy świadkami tej niezwykłej technologicznej rewolucji. Wielu z nas już od dłuższego czasu posiada w swoich domach specjalne urządzenia, których zadaniem jest ułatwianie nam życia. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka rozwiązań, które warto zainstalować w swoim domu i uczynić życie prostszym.

Żarówki z modułem Wi-Fi

Sieć bezprzewodowa zwana najczęściej Wi-Fi jest siecią lokalną. Większość z nas posiada w swoim domu router, którego zadaniem jest tworzenie właśnie takiej sieci. Router sam w sobie nie tworzy jednak systemu inteligentnego. Jednak takowy może powstać jeśli do routera podłączymy bezprzewodowo, chociażby żarówki. Wydawać by się to mogło dziwne, prawda? Żarówki sterowane poprzez sieć bezprzewodową? Co to ma na celu? Otóż chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. W systemach Smart House coraz częściej spotykać można żarówki, których zadaniem jest uruchamianie w czasie gdy nikogo nie ma w domu. Takie żarówki mają na celu imitowanie obecności domowników i tym samym odstraszanie potencjalnych włamywaczy. Nawet gdy będziemy się znajdowali bardzo daleko od domu to z łatwością możemy sterować oświetleniem w jego wnętrzu. Dodatkowo dzięki specjalnym sterownikom możliwe jest włączanie lub wyłączanie światła w pomieszczeniach w taki sposób by czynność do złudzenia przypominała uruchamianie światła przez domowników przechodzących z jednego pomieszczenia do drugiego.

Kontakty sterowane bezprzewodowo

Zapewne każdemu z nas przydarzyć się mogła taka sytuacja, że w roztargnieniu zapomnieliśmy o wyłączeniu telewizora, pralki czy nawet żelazka. Nowoczesne modele żelazek mają już sprytną funkcję, która rozpoznaje gdy sprzęt nie jest używany przez dłuższy czas i następuje automatyczne jego wyłączenie. Jednak w wielu innych urządzeniach elektrycznych takowych funkcji nie ma. Idealnie sprawdzić się tu może kontakt, a dokładniej specjalna przejściówka do kontaktu, która jest sterowana przez aplikację mobilną. Jak łatwo można się domyślić, tutaj również kluczową rolę odgrywa router. Za jego pośrednictwem możemy mieć dostęp do wspomnianych przejściówek z każdego miejsca na ziemi. Wymogiem koniecznym do spełnienia jest jedynie dostęp do Internetu. Gdy stoimy w korku i przypomnimy sobie o konieczności wyłączenia żelazka czy też włączenia podgrzewacza wody to wystarczy kilka kliknięć na naszym telefonie komórkowym. Obecnie w nowoczesnych zestawach do zarządzania domem jest dostępna jedna aplikacja, która służy do wielu zadań. Natomiast jeśli zdecydujemy się jedynie na zakup omawianych tutaj kontaktów to mogą one mieć przypisaną dedykowaną aplikację.

Kamery IP do monitoringu

Systemy monitoringu są nam doskonale znane już od lat. Jednak większość z nas kojarzy starsze rozwiązania, w których wszystkie kamery z systemu monitoringu były podłączane do rejestratora. To urządzenie zbierało wszystkie nagrania i zapisywało je na dyskach talerzowych. Cała instalacja była dość skomplikowana i trudna w obsłudze. Dodatkowo takowe systemy nie dawały dużego poczucia bezpieczeństwa z racji tego, że jakość rejestrowanego obrazu była raczej słaba. Obecnie stosuje się natomiast nowoczesne kamery IP. Ten typ kamer działa w oparciu o protokół internetowy. Każda kamera IP łączy się z routerem i staje się częścią domowej sieci lokalnej. W zasadzie można powiedzieć, że pojedyncza kamera jest już sama w sobie pełnym systemem monitoringu. Wbudowany slot na kartę pamięci sprawia, że rejestrator nie jest tutaj konieczny. Wszystkie nagrania mogą zostać zapisane na karcie SD. Kamery IP dają nam możliwość podglądu na żywo tego, co aktualnie dzieje się w naszym domu. Jednak to nie wszystko, na co je stać. Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że wiele modeli nowoczesnych kamer IP daje możliwość wyznaczania stref ruchu. Jeśli w wyznaczonej strefie kamera, która wcześniej była w stanie czuwania zarejestruje ruch to dojdzie do wyzwolenia alarmu. Użytkownik kamery otrzyma od razu powiadomienie na swoim telefonie komórkowym. Kamery mogą przesyłać w takim wypadku zdjęcia na naszą skrzynkę mailową lub też mogą od razu włączyć podgląd na żywo. Dodatkowo sporo modeli posiada głośnik, który od razu po zarejestrowaniu ruchu zacznie wydobywać charakterystyczny dźwięk alarmu mający na celu odstraszenie włamywaczy.

Ogólnie rzecz biorąc systemy Smart House zaczynają zyskiwać na uznaniu. W powyższym artykule skupiliśmy się jedynie na części takich rozwiązań, które możemy z powodzeniem zastosować w swoim domu. Z czasem na tym blogu postaramy się umieszczać kolejne części dotyczące inteligentnych systemów zarządzania domem. Warto wspomnieć o tym, że praktycznie z każdym miesiącem słyszy się o nowościach w tej dziedzinie. Systemy inteligentnych domów pozwolą nam zadbać o bezpieczeństwo oraz ułatwią codzienne życie.