Prowadzenie domu to niekiedy bardzo duże problemy z tym związane. Konieczne jest także ponoszenie kosztów związanych z tego typu kwestiami. Jednym z rachunków jakie musimy koniecznie opłacać jest rachunek za energię elektryczną. Trudno by nam było raczej sobie wyobrazić, że mielibyśmy żyć bez dostępu do prądu. Ostatnimi czasy jednak są dostępne pewne rozwiązania pozwalające na generowanie energii elektrycznej na potrzeby naszych domów. W takim przypadku wystarczy zainwestować w specjalne instalacje, które jedynie na początku mogą wydawać się kosztowną inwestycją. Wbrew pozorom jeśli policzymy opłacalność tego typu inwestycji to może się okazać, że instalacje generujące prąd samodzielnie, szybko na siebie zarobią a my będziemy mogli cieszyć się z pełni darmowego prądu. Opłacanie rachunków nie będzie już nas dotyczyło.
Gdzie najczęściej montuje się fotowoltaikę?
Za najbardziej popularne metody generowania energii elektrycznej uchodzi fotowoltaika. Obecnie tego typu instalacje są bardzo często widywane zarówno w miastach jak i małych miejscowościach. Inwestując w panele fotowoltaiczne można sprawić, że koszty prowadzenia naszych gospodarstw domowych będą znacznie mniejsze. Z reguły jest tak, że miejscem do zamontowania paneli fotowoltaicznych jest dach. Nie da się ukryć, że ta część naszych budynków jest zdecydowanie najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Automatycznie więc na dachach zdecydowanie najczęściej się fotowoltaikę montuje. Czy jednak jest to konieczne? Okazuje się, że nie. W wielu przypadkach okazywało się, że nie było możliwości montowania paneli fotowoltaicznych na dachach ponieważ były one ustawione nieodpowiednio w stosunku do kąta padania promieni słonecznych. W takim wypadku efektywność paneli jest znacznie mniejsza i nie ma szans na wykorzystywanie pełnego potencjału tego typu generatorów energii elektrycznej. W związku z tym panele są montowane na specjalnych konstrukcjach, które są przeznaczone do zamontowania paneli. Powierzchnia naszych dachów nie jest więc jedynym miejscem gdzie można by było zamontować panele słoneczne. Szczególnie często odchodzi się od montowania paneli na dachach w przypadku budynków umiejscowionych w górzystym terenie.
Jakie panele wybierać by ich moc była odpowiednia?
Gdy zdecydujemy się już na ten krok, że inwestujemy w panele fotowoltaiczne to wówczas warto poszukać sprawdzonych firm, tkóre zajmują się sprzedażą oraz montażem takich instalacji. Gdy wyrazimy chęć montażu paneli to wówczas można będzie liczyć na to, że pracownicy firmy wszystko nam wyjaśnią oraz doradzą w kwestii ilości paneli jaką trzeba by było zamontować na budynkach. Inaczej może tu sytuacja wyglądać w przypadku gospodarstw domowych, a zupełnie inaczej w zakładach przemysłowych. W tych drugich zużycie energii elektrycznej może być nawet kilkudziesięciokrotnie większe. Jednak odpowiednie oszacowania pozwolą na dobór właściwych paneli do potrzeb klienta. Za najbardziej wydajne obecnie uchodzą panele monokrystaliczne. Ten rodzaj paneli można rozpoznać już po samym kolorze. Są to bowiem panele bardzo ciemne w kolorze czarnym lub też ciemno granatowym. Wydajność nie jest jedyną zaletą i argumentem przemawiającym za inwestowaniem we wspomniany rodzaj paneli słonecznych. Bardzo ważne jest również to, że monokrystaliczne nie tracą corocznie tak dużo swojej nominalnej mocy co tradycyjne, starsze panele fotowoltaiczne. W przypadku tych starszych bywało tak, że po jednym przepracowanym roku wydajność każdego z paneli spadała nawet o 5 procent. W związku z tym cała instalacja stawała się o wiele mniej wydajna. Gdy przychodził czas zwrotu inwestycji mogło się okazać, że instalacja generuje już bardzo mało mocy. Nie zaznamy tego zjawiska obecnie ponieważ inwestując w nowoczesną fotowoltaikę stawiamy na jakość.
Dofinansowanie do zakupu paneli fotowoltaicznych
Mówiąc na temat instalacji fotowoltaicznych nie ma co ukrywać, że nie jest to tania inwestycja. Początkowo koszty jej stworzenia mogą wydawać się bardzo wysokie. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że obecnie można dostać znaczne dofinansowanie na zakup wspomnianych paneli oraz wszelkich innych niezbędnych elementów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznych. Prowadzone są liczne projekty unijne oraz rządowe, które pozwalają na otrzymanie wsparcia pieniężnego. Przykładowo w przypadku rządowego projektu „Mój prąd” może być tak, że otrzymamy maksymalnie 5 tysięcy złotych. Jest to kwota, która oczywiście nie pokryje całości naszych wydatków dotyczących fotowoltaiki, ale jednak zawsze jest to coś. Obecnie realizowane są także projekty z Unii Europejskiej. Energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł jest bardzo mocno promowana. W związku z tym zaczyna się opłacać inwestowanie w tego typu rozwiązania.
Czy warto w to inwestować?
Biorąc pod uwagę wydatki i przychody dotyczące fotowoltaiki to wniosek jest prosty – zdecydowanie się to opłaca! Jednak niekoniecznie sprawdzi się to w przypadku małych gospodarstw domowych gdzie budynek zamieszkiwany jest przez dwie osoby. Wówczas zużycie energii elektrycznej jest stosunkowo małe przez co rachunki do elektrowni także wysokie nie są. W takim przypadku inwestując w fotowoltaikę czas zwrotu inwestycji może być dość długi. Jednak gdy mówimy o zakładach przemysłowych to koszty zwracają się w bardzo krótkim czasie. Rachunki dotyczące energii elektrycznej w takich przedsiębiorstwach stają się więc coraz niższe i jest to naprawdę mocno zauważalne. Dodatkową korzyścią jest to, że można odsprzedawać wyprodukowaną przez nas nadwyżkę energii do dostawcy prądu. Stajemy się wówczas tzw. „prosumentem”, który jednocześnie wytwarza prąd i z niego korzysta, ale też go sprzedaje gdy wyprodukowana ilość jest za duża. Pragnąc stać się prosumentem konieczne jest podpisanie stosownej umowy z dostawcą energii elektrycznej. Zostanie też zamontowany odpowiedni licznik, który będzie w stanie mierzyć ilość prądu pobranego oraz tego jaki został sprzedany.