Nie da się ukryć, że dla każdego z nas bardzo ważny jest dostęp do energii elektrycznej. Bez niej trudno by nam było wykonywać czynności, do których jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Trzeba jednak zauważyć, że ostatnimi czasy ceny energii elektrycznej bywają dość wysokie. Duże rodziny czasami płacą kilkaset złotych miesięcznie za rachunki dotyczące energii elektrycznej. Czy aby na pewno tak musi być? Czy płać i płacz to jedyne rozwiązanie i trzeba się do tego przyzwyczaić? Okazuje się, że niekoniecznie! Można obecnie sporo zrobić, aby zmniejszyć nasze wydatki związane z energią elektryczną. Świetnym rozwiązaniem może być montaż paneli fotowoltaicznych o czym coraz więcej osób się przekonuje.
Montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach
Obecnie przejeżdżając po różnych częściach naszego kraju możemy dość łatwo napotykać panele fotowoltaiczne. Montowane są one przede wszystkim na dachach. Z reguły jest tak, że montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się na południowej stronie dachu ponieważ jest ona zdecydowanie najbardziej nasłoneczniona. Trzeba jednak zauważyć, że niektóre konstrukcje są wybudowane w takim miejscu gdzie nasłonecznienie nie jest zbyt dobre. W takim przypadku koniecznością jest zamontowanie paneli w takim miejscu gdzie promieni słonecznych dociera wystarczająco dużo aby mogła odbywać się produkcja prądu. Specjalne stelaże są coraz częściej wykorzystywane do tego aby zamontować na nich panele słoneczne. Cała instalacja fotowoltaiczna jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo. Z racji szeregowego łączenia ze sobą poszczególnych elementów instalacji bardzo ważne jest to aby na każdy panel padało sporo światła słonecznego. Dzięki temu można będzie osiągnąć możliwie jak najwyższą wydajność naszej instalacji. Od jakiegoś czasu szczególnie cenione są panele monokrystaliczne, które są szczególnie wydajne. Ich dodatkową, bardzo dużą zaletą jest to, że takowe panele po przepracowanym roku nie tracą ani jednego procenta swojej nominalnej mocy. To właśnie ten atut sprawia, że panele monokrystaliczne są tak często montowane w różnych miejscach.
Dodatkowe korzyści z tytułu posiadania instalacji fotowoltaicznych
Osoby, które zainwestowały w panele fotowoltaiczne mogą cieszyć się dodatkowo z pewnej, sporej korzyści. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że nasza instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała znacznie więcej energii niż potrzebowało nasze gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo. Co w takim przypadku można zrobić? Bez najmniejszego problemu możemy odsprzedać wyprodukowaną nadwyżkę prądu bezpośrednio do naszego dostawcy energii. W takim przypadku koniecznością będzie podpisanie stosownej umowy ze wspomnianym dostawcą. Dodatkowo konieczne będzie zamontowanie w naszym domu specjalnego licznika dwukierunkowego. Takowy licznik będzie w stanie mierzyć jednocześnie to ile prądu pozyskaliśmy od zewnętrznego dostawcy oraz to ile zostało do niego odsprzedane. Wspomniana tutaj opcja nazywana jest umową prosumencką. Ostatnimi czasy coraz więcej osób z takich rozwiązań korzysta.
Przez ile dni w roku działa fotowoltaika?
Powyżej zadane pytanie nurtuje wielu osób. Nie byłoby jednak tego typu pytań gdyby nie to, że wcześniej (jeszcze zanim zaczęto często stosować fotowoltaikę) wykorzystywano panele solarne. W ich przypadku jest tak, że panele nie są w stanie działać bez przerwy. W czasie zimy tzw. “solary” są praktycznie w pełni bezużyteczne. Wewnątrz nich znajduje się glikol, który jest podgrzewany przez promienie słoneczne. W czasie zimy dostarczana z tymi promieniami moc cieplna nie jest na tyle duża aby można było skutecznie ogrzewać glikol znajdujący się w solarach. Natomiast jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne to one w czasie zimy mogą działać bez najmniejszego problemu. Oczywistym faktem jest to, że wówczas dni są znacznie krótsze więc automatycznie ilość wyprodukowanej energii może być mniejsza niż w lecie. Jednak bez problemów możemy z instalacji fotowoltaicznych w czasie zimy korzystać i efekty pracy tejże instalacji mogą być naprawdę bardzo dobre.
Czy w całym kraju panele słoneczne się sprawdzą?
Z obliczeń przeprowadzanych przez firmy zajmujące się montowaniem fotowoltaiki wynika, że nic nie stoi na przeszkodzie aby montować tego typu instalacje bez względu na to, w której części kraju mieszkamy. Tak samo dobrze instalacje fotowoltaiczne będą sprawdzały się w przypadku terenów nadbałtyckich jak i tych położonych blisko Tatr. Jedyne co jest ważne to to aby panele umocować w taki sposób aby były one wystawione w dużym stopniu na działanie promieni słonecznych. Południowe strony dachów będą idealnym miejscem. Jednak tak jak wcześniej wspomniano – może się okazać, że z różnych powodów na dachu paneli zamontować nie można. Wówczas wystarczy zainwestować w dobrej jakości stelaż. Zdarza się też czasami tak, że panele fotowoltaiczne montowane są do elewacji budynku pod odpowiednim kątem. Tego typu rozwiązania również mogą okazać się skuteczne.
Czas zwrotu inwestycji oraz dofinansowania
Od jakiegoś czasu sporo się mówi o otrzymywaniu dofinansowań do inwestycji dotyczących pozyskiwania tzw. „zielonej energii”. Do takowych źródeł zaliczana jest również omawiana tutaj fotowoltaika. Jeśli chcemy (a z pewnością tak właśnie jest) zapłacić nieco mniej za naszą instalację generującą prąd to warto zgłosić się do projektów unijnych oraz rządowych dotyczących pozyskiwania dofinansowań. Przykładowo rządowy program „Mój prąd” pozwala obecnie na uzyskanie dofinansowania w wysokości max. 5 tys. zł. Taka kwota oczywiście nie pokryje w pełni naszych wydatków związanych z montażem fotowoltaiki. Jednak trzeba zauważyć, że jest to już spora suma, która chociaż częściowo będzie dla nas wsparciem. Od wielu lat słyszy się również o wielu projektach unijnych gdzie dofinansowania mogą być o wiele wyższe. Często spotyka się takie sytuacje, że same firmy montujące instalacje fotowoltaiczne podpowiadają w jakich projektach warto brać udział lub nawet pomagają nam w wypełnianiu wszelkich formalności z tym związanych.