Przejdź do treści

Efektywne techniki osuszania ścian

Nie od dziś słyszy się coraz częstszych problemach polegających na pojawianiu się wilgoci w pomieszczeniach. W przeszłości tego typu zjawiska były kojarzone głównie z Wyspami Brytyjskimi, które wręcz słyną z tego, że w tam położonych domach bardzo często pojawia się wilgoć. Jednak również wiele osób mieszkających w Polsce ma problemy tego typu. Obecnie trzeba zauważyć, że dostępnych jest wiele ciekawych metod, które pozwalają na skuteczne i szybkie pozbywanie się takowych problemów. Mając problem z wilgocią w naszych budynkach warto by było zapoznać się z nowoczesnymi technikami osuszania ścian.

Główne przyczyny pojawiania się wilgoci w domach

Zmagając się z problemem wilgoci w domach, trzeba by było najpierw zastanowić się nad tym skąd się takowy problem bierze. Okazuje się przyczyn może być nawet kilka. Jeśli zauważymy, że problem powraca to trzeba by było w pierwszej kolejności sprawdzić drożność naszego kanału wentylacyjnego. Gotując obiad, czy biorąc gorącą kąpiel zawsze generuje się sporo pary wodnej. W przypadku niedrożnej wentylacji może dochodzić do jej kondensacji na najchłodniejszych fragmentach budynków. Najczęściej są to właśnie ściany. W takim przypadku na ścianach tworzą się idealne  warunki do rozwoju pleśni czy grzybów. Kolejną, ewentualną przyczyną powstawania wilgoci jest zbyt mało wydajne ogrzewanie. Na tej kwestii nie warto oszczędzać, ponieważ oszczędzając na ogrzewaniu sprawimy, że będziemy musieli ponosić w przyszłości koszty osuszania ścian. Zakręcanie grzejników w pomieszczeniach, które nie są użytkowane jest zdecydowanie złym pomysłem.

Jak walczyć z wilgocią?

Na ten moment najbardziej skuteczną metodą osuszania ścian jest stosowanie iniekcji krystalicznej. Sposób ten polega na stworzeniu w ścianach serii otworów o odpowiedniej głębokości. Takowe otwory muszą zostać wypełnione środkiem higroskopijnym. Posiada on zdolność przyciągania oraz wiązania ze sobą cząsteczek wody. Takie zdolności pozwalają na szybkie pozbywanie się wody ze ścian. Jeśli chodzi o substancje higroskopijne używane w iniekcji krystalicznej to zdecydowanie najczęściej korzysta się z mieszaniny cementu portlandzkiego oraz krzemu. Już od pierwszych sekund zacznie się wiązanie wody. W sporadycznych przypadkach zdarzać się może tak, że zabieg iniekcji trzeba by było powtórzyć. Jednak takie przypadki zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko i po ponownym osuszaniu zawsze ściana jest już idealnie sucha. W przypadku korzystania z iniekcji krystalicznej konieczne jest wykonywanie otworów o odpowiedniej średnicy. Równie istotne jest też to, aby otwory na substancję higroskopijną znajdowały się we właściwej odległości od siebie. Zastosowana mieszanina ma bowiem pewien „zasięg” działania.

Inne metody zwalczania wilgoci

Przed przeprowadzeniem iniekcji krystalicznej można zdecydować się też na inne rozwiązania, które w przypadku mniej zaawansowanego zawilgocenia mogą okazać się skuteczne i zażegnają problem na dobre. Przykładem jednego z dobrych rozwiązań może być stosowanie osuszaczy i nagrzewnic. Dużym uznaniem darzone są osuszacze adsorpcyjne. Sprzęt tego typu pozwala na pozbywanie się nadmiaru wody z powietrza. Przez osuszacze przechodzi strumień powietrza, który trafia po drodze na łopatki rotora. Pokryte są one specjalnym żelem, który również ma właściwości higroskopijne. Takowy żel sprawia, że woda transportowana jest do specjalnego zbiornika. Natomiast na zewnątrz urządzenia tłoczone jest już powietrze pozbawione cząsteczek wody. W zależności od modelu osuszaczy można spotykać różne wersje różniące się wydajnością. Osuszacze adsorpcyjne zyskują na popularności jeśli chodzi o przemysł. Mianowicie coraz częściej wykorzystuje się je w przypadku osuszania powietrza w magazynach czy na halach produkcyjnych, gdzie nadmiar wody w powietrzu jest niedopuszczalny.

Nagrzewnice do osuszania ścian

Wspomniane w nagłówku urządzenia również doskonale sprawdzają się w przypadku osuszania ścian. Sprzęt tego typu po prostu podgrzewa powietrze do bardzo wysokich temperatur i przez to woda odparowuje. Ustawienie nagrzewnic w stronę ścian sprawia, że woda ze ścian zostanie usunięta z bardzo dobrym skutkiem. Przy użyciu nagrzewnic często usuwa się wilgoć pojawiającą się po zalaniu mieszkania czy powodzi, która dotknęła nasz budynek.

Ogólnie rzecz biorąc z wilgocią w naszych domach można sobie radzić z efektem naprawdę satysfakcjonującym. Nie musimy od razu decydować się na tak radykalne kroki jak skuwanie tynków czy inne podobne rewolucje budowlane. Warto przed takimi krokami zapoznać się z metodami, które pozwalają na usuwanie wilgoci w o wiele szybszy sposób. W Polsce działa obecnie też dość sporo firm, które świadczą usługi z zakresu osuszania ścian czy odgrzybiania gdy już do tego dojdzie. W przypadku gdy poczujemy się bezsilni w walce z wilgocią to warto by było pomyśleć o skorzystaniu z usług takowych firm. Wiele z nich daje także swoim klientom gwarancję skuteczności w pozbywaniu się problemu na dobre.