Przejdź do treści

Efektywne systemy wymiany powietrza

Nie da się ukryć, że ogrzewanie domów to niezwykle istotna kwestia. Gdy decydujemy się na wybudowanie domu to z reguły już na wczesnym etapie budowy decydujemy się na stworzenie systemu grzewczego. Wiele osób decyduje się na korzystanie z tradycyjnych rozwiązań i stawia na centralne ogrzewanie oparte o kotły grzewcze, w których spala się węgiel czy drewno opałowe. Warto jednak pomyśleć o ogrzewaniu bardziej ekologicznym. Świetnym przykładem może być korzystanie z nowoczesnych systemów rekuperacji, które wyróżnia niezwykła wydajność.

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, które jest w stanie efektywnie odzyskiwać ciepło przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. Wielokrotnie usłyszeć można o nowoczesnych rekuperatorach wewnątrz ściennych, które posiadają środek wypełniony ceramiką. Sprzęt ten pozwala na odzyskiwanie ciepła z jednoczesną jego filtracją. Można liczyć na to, że takie urządzenie nie tylko efektywnie ogrzeje nasz dom, ale również pozwoli na pozbywanie się zużytego powietrza. Wiele modeli rekuperatorów opiera swoje działanie o strukturę plastra miodu. Efektywność w odzysku ciepła wynosić może nawet ponad 80 procent co bez dwóch zdań jest świetnym wynikiem. Ważnym elementem, który buduje rekuperatory jest silnik. W nowoczesnych modelach spotykać już możemy silniki jednofazowe, odwracalne i do tego bezszczotkowe. Istotną kwestią jest także obecność specjalnych zabezpieczeń termicznych. Takie rozwiązania zastosowane są na łożyskach kulkowych. Trzeba też dodać, że rekuperator nie wymaga uziemienia, ponieważ zastosowano w nim podwójny system izolacji.

Jak działa rekuperacja?

Ogólna zasada działania nowoczesnych systemów rekuperacji jest stosunkowo prosta. Serce całego urządzenia to rekuperator wyposażony w energooszczędny model wentylatora, który naprzemiennie przeprowadza proces nawiewania oraz wywiewania powietrza z pomieszczenia. Jeśli postawimy na wysokiej jakości rekuperator to skrzydełka zamontowanego rotora będą tak wyprofilowane, że praca całego urządzenia będzie praktycznie bezszelestna. Wirniki działają oczywiście w obie strony (przy nawiewach oraz wywiewaniu powietrza). Od jakiegoś czasu usłyszeć można o modelach, które udostępniają dwa tryby pracy. Możemy wybrać tryb podstawowy, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza. Tego trybu używa się zdecydowanie najczęściej. Drugim rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować jest funkcja swobodnego chłodzenia. Cały sekret tej opcji tkwi w tym, że funkcja by-pass umożliwia zatrzymywanie przepływu powietrza w naprzemiennym trybie. Wirniki wentylatora będą się zatrzymywały w trybie nawiewu lub też wywiewu.

Dużą zaletą nowoczesnych rekuperatorów jest to, że pracują niezwykle cicho. Dodatkowo zużywają przy tym bardzo mało energii elektrycznej. W związku z tym zalecane jest, aby rekuperatory działały bez ich częstego wyłączania. Z całą pewnością nie będzie to obciążające dla naszego domowego budżetu. Stale pracujący rekuperator jest w stanie stale oferować taką samą temperaturę. Stabilność pracy to jedna z większych zalet systemów grzewczych opartych o rekuperator.

Jak ciekawie wykorzystać rekuperator?

System oparty o rekuperator może być dość mocno wydajny, ale trzeba wiedzieć, że świetnie współpracuje on także z innymi rozwiązaniami. Jeśli posiadamy stosunkowo mały dom parterowy o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych to warto pomyśleć o stworzeniu w nim kominka. Nad drzwiami wejściowymi możemy zamontować elementy wciągające zimne powietrze, które będzie ogrzewane przez ciepło odzyskane z powietrza, które będzie przeznaczone do usunięcia z budynku. Drugi wlot powietrza warto zamontować bezpośrednio nad naszym kominkiem. W takim przypadku można będzie skutecznie korzystać z ciepła, które kominek wygeneruje. System rekuperacji zadziała wówczas jak typowa wentylacja mechaniczna. Prowadząc odpowiednio naszą instalację będzie można zadbać o to, aby ciepło było skutecznie rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach znajdujących się w budynku. Wiele modeli rekuperatorów wyposażono dodatkowo w specjalny filtr przeciwpyłowy, który będzie zapobiegał emisji zanieczyszczeń.