Przejdź do treści

Dom z drewna czy murowany?

Drewno to materiał, który w budownictwie nie ma sobie równych. Jest to dar natury, który był wykorzystywany do budowania różnych konstrukcji już wiele wieków temu. Obecnie trwają często spory między zwolennikami domów murowanych i tych, którzy doceniają wielkie zalety drewna. Dziś postaramy się opisać kilka podstawowych cech domów z drewna i wytłumaczymy podstawowe różnice między nimi a ich murowanymi odpowiednikami.

Czas budowania domu

Nie da się ukryć, że budowanie domu murowanego niesie ze sobą pewne konsekwencje i przy budowaniu pojawiają się utrudnienia, których po prostu nie da się łatwo ominąć. Przede wszystkim chodzi o czas wysychania zapraw, tynków czy klejów. Jeśli jesteś na etapie stawiania ścian to musisz odczekać aż zaprawa skutecznie się połączy. Następnie oczekuje się na wysychanie stropów czy wylewek. Z kolei w przypadku kleju to konieczne bywa odczekanie na jego wyschnięcie po ułożeniu płytek. Nie zaznasz takich problemów w przypadku budowania domu z drewna. W związku z tym łączny czas realizacji inwestycji w dom znacznie się skraca. Jeśli zależy Ci na szybkim wybudowaniu domu to może być to istotny argument, który powinieneś wziąć pod uwagę.

Izolacja termiczna

W domach murowanych raczej trudno obejść się bez izolacji termicznej. Gdy konstrukcja zostanie ukończona to przyjdzie czas na stworzenie warstwy termoizolacyjnej na ścianach. Wyjątkiem są tylko specjalne pustaki, które produkowane są przez firmy Ytong czy Roben. Ściany murowane ociepla się najczęściej styropianem, wełną mineralną lub też specjalną pianką poliuretanową. W przypadku domów drewnianych jest nieco inaczej. Już sam materiał budulcowy posiada świetne właściwości zatrzymujące ciepło w pomieszczeniach. Domy z bali nie zawsze posiadają dodatkową warstwę izolacyjną, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, aby takowa powstała. Biorąc pod uwagę koszty to tutaj można postawić plusa przy domach z drewna. Zaoszczędzone na izolacji pieniądze możemy wrzucić np. na wysoko oprocentowane lokaty.

Właściwości zatrzymujące ciepło

To, co trzeba oddać domom z drewna to fakt, że szybko się nagrzewają i długo mogą zatrzymywać w sobie ciepło. Nie można tego zawsze powiedzieć o domach murowanych. Potwierdzeniem tych słów może być fakt, że domy murowane gdy nie są ocieplane i ogrzewane to szybko są dotykane wilgocią i pleśnią. Dom z drewna też nie jest oczywiście wolny od takich problemów. Kolejnym plusem drewnianych domów jest to, że w czasie lata nie nagrzewają się mocno ich ściany i nie odczuwa się emisji ciepła z zewnątrz. Można więc taki dom porównać do termosu, w którym ciepło znajduje się tylko wewnątrz.

Dostępność materiałów budowlanych

Tutaj zdecydowanie trzeba postawić plusa przy obiektach murowanych. Do budowania takich konstrukcji najczęściej wykorzystuje się cement, piasek, pustaki i zbrojenia. Wszystkie z tych elementów składowych możesz znaleźć na składach materiałów budowlanych. Z drewnem jest ten problem, że nie można stawiać z niego domów w czasie gdy nie jest ono właściwie wysuszone. Bywają więc pewne problemy z nagłym pozyskiwaniem dodatkowych elementów, które zostały pominięte przy uwzględnianiu kupna materiałów do budowy. W zależności od gatunku drewna konieczne jest jego długie leżakowanie. Jeśli planujesz budowę domu z bali to powinieneś dużo wcześniej rozważyć opcję zakupu drewna.

Wytrzymałość poszczególnych konstrukcji

Jest to kolejna kategoria, którą wygrywają domy murowane. Jeśli za bardzo nie oszczędzasz na cemencie, zbrojeniu czy pustakach to możesz stworzyć konstrukcję, która mogłaby wytrzymać nawet kilkaset lat. Do tej pory możemy przecież spotykać dworki czy pałace, które były stworzone kilka wieków temu. Raz wybudowana murowana nieruchomość nie wymaga zbyt wiele naszej uwagi ani specjalnych zabiegów renowacyjnych. Niestety nie można tego powiedzieć o drewnie. Posiadanie domu z bali jest ściśle związane z koniecznością przeprowadzania systematycznych impregnacji. Dzięki nim drewno może dłużej zachowywać swoje właściwości oraz piękny wygląd. Koszty impregnacji są tutaj trudne do podania. Składają się na nie koszty pracy oraz ceny preparatów, które mają zabezpieczyć drewno.

Które z konstrukcji są przyszłością budownictwa?

Podsumowując wszystkie powyższe aspekty trzeba wydać werdykt. Jednak nie może być on w pełni jednostronny. Prawda jest taka, że z konstrukcji murowanych nigdy się nie zrezygnuje i osiedla mieszkaniowe czy drapacze chmur zawsze będą tworzone w oparciu o pustaki i cement. Jednak jeśli chodzi o domy jednorodzinne to dostrzega się rosnącą tendencję stawiania domów z drewna. Czynnikiem determinujących takie wybory w wielu przypadkach jest cena. Zdarza się tak, że domy tworzone z drewna są nawet o 40% tańsze w budowie od konstrukcji murowanych. Plusem jest również czas budowania, który przy dobrej dostępności materiałów budowlanych może wynosić nawet 2-3 miesiące. W tak krótkim czasie nie da się oczywiście zbudować domu murowanego. Prognozy tworzone przez specjalistów z branży budowlanej sugerują, że to właśnie domów jednorodzinnych z drewna za parę lat będzie powstawało więcej niż domów murowanych.