Przejdź do treści

Czym ocieplać nasze domy?

Lato to czas gdy można przeprowadzić wiele prac budowlanych czy remontowych w naszych domach i budynkach gospodarczych. Każdy, kto z jakiegoś powodu zaniedbał stworzenia warstwy termoizolacyjnej w budynku może właśnie latem pomyśleć o jej stworzeniu. Tutaj jednak rodzi się pytanie: Czym dokładnie ocieplać nasze domy, aby osiągnąć najlepszy efekt. Trzeba już na samym początku zaznaczyć, że możliwości związanych z ocieplaniem jest naprawdę mnóstwo. Niektórzy preferują starsze rozwiązania, a jeszcze inni stawiają na pójście z duchem czasu i zainwestowanie w materiały, które dopiero niedawno pojawiły się na rynku.

Styropian do ocieplania elewacji

Zdecydowana większość osób zainteresowanych ociepleniem elewacji z zewnątrz decyduje się na zastosowanie styropianu. Materiał ten nakładany jest metodą, która określana jest jako lekka mokra. Przy użyciu specjalnego kleju, styropian jest przyklejany do elewacji. Jednak to nie wszystko. Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać jest nałożenie na styropian kolejnej, cienkiej warstwy kleju, ale tutaj dodatkowo umieszcza się specjalną siatkę. Dzięki niej cała termoizolacja jest trzymana w ryzach. Do ocieplania ścian z użyciem styropianu stosuje się najróżniejsze wersje tego materiału. Przede wszystkim różnią się one od siebie grubością. Niewątpliwą zaletą styropianu jest jego waga. Nawet bardzo gruba warstwa styropianu waży naprawdę mało, co sprawia, że styropian zaczyna znajdować coraz szersze zastosowanie.

Wełna mineralna

Ten materiał znany jest nam od dość dawna. Wełnę mineralną stosuje się już od kilkudziesięciu lat. Jednak ten materiał z biegiem czasu znacznie się zmieniał. Stosowana niegdyś wersja wełny mineralnej w niczym nie przypomina materiału, z jakim spotkać się można obecnie. Trzeba jednak zauważyć, że są pewne ograniczenia związane ze stosowaniem takowej wełny. Mianowicie sprawdza się ona idealnie głównie na powierzchniach płaskich. Natomiast przytwierdzenie wełny do ścian już wymaga znacznych nakładów pracy. Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba zauważyć, że jest to też pracochłonne.

Płyty PIR

Ten materiał można uznać za nowość na rynku. Płyty PIR stworzone są z materiału, jakim jest poliizocyjanurat. Dzięki niemu płyty są w stanie zatrzymywać bardzo duże ilości ciepła w pomieszczeniach. Dodatkowo trzeba zauważyć, że te płyty się świetnie sprawdzają także latem gdy nie chcemy dopuścić do nadmiernego nagrzewania wnętrza naszych domów. Jeśli zdecydujemy się na te płyty to z pewnością nie będziemy żałować swojej decyzji. Niewątpliwą i przy tym ogromną zaletą takowych płyt jest łatwość ich montażu. Do tego zadania najczęściej wystarczają podstawowe narzędzia, jakie każdy z nas posiada w swoim garażu. Przy użyciu płyt z poliizocyjanuratu można bez problemu ocieplić budynek zarówno z zewnątrz jak i od środka.

Izolacje natryskowe

Ze wszystkich wspomnianych wcześniej metod ocieplania domów zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się izolacja natryskowa. W tym sposobie ocieplania domów wykorzystuje się piankę poliuretanową, która określana jest skrótowo jako pianka PUR. Wszechobecne banery reklamujące firmy zajmujące się ocieplaniem pianką PUR mogły sprawić, że oswoiliśmy się już z tą nazwą. Na początku opisu ocieplania pianką poliuretanową warto wspomnieć o jedynym minusie tego rozwiązania. Chodzi o to, że pianki poliuretanowej nie jesteśmy w stanie nałożyć samodzielnie. Nie można więc liczyć na to, że osobiście stworzymy świetną izolację natryskową z pianki PUR. Do tego zadania konieczne jest posiadanie niezbędnej aparatury, składników, z których powstaje pianka oraz przede wszystkim trzeba posiadać umiejętności z zakresu ocieplania takową pianką. Przejdźmy jednak do plusów rzeczonych izolacji natryskowych. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pianka poliuretanowa zatrzymuje ciepło o wiele skuteczniej niż styropian, wełna mineralna czy nawet płyty PIR. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że pianka dociera do wszystkich zakamarków na ścianie czy przy posadzce i skutecznie je wypełnia. W efekcie nie ma szans na przedostawanie się zimnego powietrza do wnętrza budynku.

Jak przebiega proces ocieplania?

Pianka poliuretanowa to materiał, który nie jest przywożony na miejsce pracy. Powstaje on dopiero w takim miejscu po połączeniu ze sobą półproduktów. W skład pianki poliuretanowej wchodzi poliol, który de facto jest specjalną żywicą. Natomiast drugim składnikiem jest utwardzacz, który jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że pianka przyjmuje odpowiednią formę. Mówiąc na temat ocieplania pianką PUR trzeba zaznaczyć, że piana bardzo szybko wchodzi w reakcję z powietrzem. Praktycznie od razu po uwolnieniu pianki z pistoletu używanego do natrysków, dochodzi do rozprężania piany. W efekcie zwiększa ona swoją objętość nawet stokrotnie. Muszą brać to pod uwagę operatorzy nakładający piankę. Warstwa termoizolacyjna musi bowiem posiadać odpowiednią grubość i dlatego trzeba przy nakładaniu piany wziąć pod uwagę to, że może one w dużym stopniu się rozprężać.

Rodzaje pianki poliuretanowej i ich zalety

Od samego początku gdy powstała pianka PUR był dostępny jej jeden rodzaj. Mowa o piance zamkniętokomórkowej. Ta pianka wyróżnia się najlepszymi parametrami jeśli chodzi o przepuszczalność ciepła. Żaden z dostępnych obecnie materiałów używanych do termoizolacji nie jest w stanie aż tak dobrze zatrzymywać ciepła. Natomiast drugi rodzaj pianki – pianka otwartokomórkowa nieco więcej ciepła przepuszcza, ale ma inną zaletę. Otóż pianka ta ma zdolność przepuszczania pary wodnej przy jednoczesnym zatrzymywaniu większości ciepła w pomieszczeniu. W związku z tym znacznie zmniejsza się ryzyko występowania mostków termicznych. Takie mostki są najczęstszą przyczyną występowania wilgoci w pomieszczeniach, ponieważ doprowadzają do stworzenia idealnego środowiska do rozwoju pleśni i później także grzybów. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj pianki PUR to materiały niepalne. Nawet gdy dochodzi do pożaru to pianka ta samoczynnie się wygasi. Materiał ten jest również bardzo lekki, co także wpływa na zwiększenie zainteresowania tym materiałem.