Przejdź do treści

Czym jest biokominek i jakie są zalety jego używania?

Każdy z nas doskonale zna kominki w tradycyjnej wersji. Są to specjalne konstrukcje, w których najczęściej spalane jest drewno lub też odpowiedni rodzaj brykietu. Jednak warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu dostępne w sprzedaży są także biokominki, które okazują się jeszcze lepszym rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy czym dokładniej są biokominki oraz wyjaśniamy jakimi materiałami opałowymi można ogrzewać domy z użyciem kominków w nowej wersji.

Czym jest biokominek?

Biokominek to urządzenie grzewcze tworzone z myślą o ekologii. Te niezwykłe urządzenia oferują skuteczne ogrzewanie domu bez generowania żadnych spalin. Jeszcze nie tak dawno wydawać się to mogło niedorzeczne. W przypadku biokominków stosuje się paliwo płynne lub żelowe, które po spalaniu emituje jedynie parę wodną. W związku z tym takie ekologiczne kominki można z powodzeniem stosować w mieszkaniach, w których nie ma odpowiedniej instalacji do odprowadzania dymu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować biokominek w mieszkaniu w bloku czy też w kamienicy. Do spalania oczywiście potrzebny jest tlen. W związku z tym trzeba zadbać tylko o to, aby mieszkanie gdzie zamontowano kominek było systematycznie wietrzone.

Jakie paliwo stosuje się w tych kominkach?

Do ogrzewania domu biokominkiem stosować należy paliwo płynne lub półpłynne. Najczęściej stosuje się specjalny bioetanol, który nie wydziela szkodliwych substancji smolistych podczas spalania. Dodatkową zaletą użytkowania omawianych tutaj kominków jest brak popiołu, który powstaje w małych ilościach nawet przy spalaniu ekologicznego brykietu torfowego. Często padają też pytania o czas spalania paliwa w biokominkach. Otóż jest on w dużym stopniu zależny od tego jak duży ogień chcemy uzyskać. Z szacunków wynika, że jeden litr bioetanolu wystarcza na około 4-6 godzin.

Rodzaje kominków ekologicznych

Obecnie można spotkać kominki ekologiczne w kilku wersjach. Najbardziej popularne są oczywiście kominki do zabudowy. Tutaj minusem jest konieczność przeprowadzenia dość znacznych zmian w domu, aby można było dobudować taki kominek. O wiele łatwiej jest zainstalować drugi rodzaj kominków. Mowa tutaj o wersji wolnostojącej, które zyskują na uznaniu z racji łatwości montażu i wygody użytkowania. W nowych projektach domów często dostrzec można trzeci rodzaj kominków i są to wersje narożne. Trzeba przyznać, że żadne inne rozwiązania nie dorównują tym kominkom pod względem estetyki. Narożne kominki posiadają żaroodporne drzwiczki oraz specjalną konstrukcję odprowadzającą ciepło do wnętrza pomieszczeń.

Jaka jest efektywność biokominków?

Czasami można spotkać się z opiniami, że biokominki w rzeczywistości nie ogrzewają pomieszczeń i pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Nie jest to jednak prawdą i wielokrotnie zostało to udowodnione. Z przeprowadzonych testów wynika, że stosunkowo mała wersja biokominka podnosi o około 3-4 stopnie temperaturę w kawalerce w ciągu zaledwie jednej godziny. Jest to więc dość dobry wynik, który może przekonać do zainwestowania w takie biokominki. Istotną zaletą jest też fakt, że przy spalaniu bioetanolu wydziela się para wodna, która skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniach. Korzystając z takich rozwiązań można więc zrezygnować z tradycyjnych nawilżaczy powietrza. Warto też zaznaczyć, że omawiane tutaj wersje kominków dostępne są też w wersji zewnętrznej. Takie urządzenie można z powodzeniem zainstalować na tarasie czy większym balkonie i będzie świetnie spełniało swoje zadanie.