Przejdź do treści

Czy fotowoltaika się opłaca?

Podczas budowy domu, wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną? Wizja podwyżek cen prądu, działa na wyobraźnię Polaków, którzy coraz chętniej decydują się na nowoczesny sposób produkcji prądu na własny użytek. Z drugiej jednak strony wciąż nowe rozwiązanie w naszym kraju, wprowadza niepewność o opłacalność inwestycji. Warto więc przekonać się że fotowoltaika nie jest straszna i w ciągu kilku lat może przynieść pokaźny zysk!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna ?

Podstawowym elementem każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się je na części dachu, który jest najbardziej nasłoneczniony. Można też spotkać panele zainstalowane bezpośrednio na posesji na wydzielonym gruncie. Każdy panel jest podzielony na tak zwane moduły, które z kolei składają się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. To w nich właśnie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia słoneczna jest zamieniana na prąd elektryczny stały. Nie jest on jeszcze przystosowany do stosowania w naszych domach. W tym celu każda instalacja wyposażona jest dodatkowo w falownik, który zamienia prąd stały na zmienny i przystosowany do pracy w gniazdkach elektrycznych.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje więc prąd elektryczny z którego możemy korzystać zupełnie za darmo. Jeżeli będzie go więcej niż potrzebujemy, możemy przesłać nadwyżkę do zakładu energetycznego i odebrać w momencie, kiedy prądu będzie za mało. W takim przypadku za każdą 1 kWh, wysłanej energii można pobrać w dowolnym momencie 0,8 kWh. W celu pomiarów wysłanej i odebranej ilości energii elektrycznej, montuje się licznik dwukierunkowy.

Warto też zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok niezależnie od temperatury powietrza i pory roku. W okresie letnim oczywiście występuje większe nasłonecznienie, podczas którego instalacja produkuje nadwyżki energii elektrycznej, które są odbierane w pochmurne i zimowe dni. W przypadku dobrej lokalizacji budynku oraz poprawnie przeprowadzonej instalacji można przez cały rok korzystać w 100 % z własnego wyprodukowanego prądu.

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju

Wiele osób w Polsce zastanawia się w jakim czasie instalacja fotowoltaiczna spłaci koszty inwestycji. Do szacunków można przyjąć, że instalacja w naszym kraju o średniej mocy jest w stanie wyprodukować prąd o wartości około 3000 PLN. W ten sposób w zależności od kosztów instalacji, można w łatwy sposób obliczyć po ilu latach panele fotowoltaiczne zaczną na siebie zarabiać. Najczęściej jest okres ten wynosi od 6 do 8 lat.

Dzisiaj można znacznie obniżyć koszty instalacji, dzięki programom rządowym, które dopłacają do nowych instalacji o mocy od 2 do 10 kW, nawet do 5000 PLN. Warto też zaznaczyć, że najczęściej instalacja jest objęta gwarancją na 25 lat, co oznacza, że w tym okresie nie będziemy ponosić żadnych dodatkowych opłat związanych z obsługą instalacji. Nie są wymagane też prace serwisowe, ponieważ panele fotowoltaiczne oczyszczają się same podczas na przykład opadów deszczu.