Jeżeli jesteś jedną z osób, która rozpoczyna lub planuje rozpocząć budowę domu, z pewnością zastanawiasz się, jak możesz zaoszczędzić, wydatków jest bowiem sporo, a fundusze ograniczone. Jak oszczędzać w sposób bezpieczny, ale jednocześnie skuteczny? Dziś podpowiemy kilka rozwiązań!
Kup tanią działkę
Koszt działki budowlanej stanowi sporą część inwestycji. Warto rozsądnie podejść do wyboru odpowiedniej lokalizacji posesji i zamiast szukać parceli w prestiżowych dzielnicach postawić na spokojne przedmieścia. Kolejnym sposobem na oszczędności jest wybór działki nieuzbrojonej – w tej sytuacji trzeba jednak sprawdzić, czy podłączenie mediów będzie możliwe i jaki będzie tego koszt (jednym słowem czy będzie się to opłacać).
Nie bez znaczenia jest także pora roku, w jakiej będziemy kupować działkę – warto budowę zaplanować z wyprzedzeniem, tak aby działkę nabyć w okresie jesienno-zimowym, kiedy ceny są najniższe.
Wybierz gotowy projekt domu
W tym wypadku zasada jest prosta: gotowy projekt nieruchomości jest zawsze tańszy niż ten wykonany na indywidualne zamówienie. Aktualnie dostęp do gotowych projektów jest naprawdę szeroki i jeżeli nasza działka jest standardowa, a my chcemy nieco zaoszczędzić, to będzie to dla nas rozwiązanie idealne.
W tym miejscu warto powiedzieć o tym, na czym można zaoszczędzić jeżeli mówimy o samym projekcie, możliwości jest bowiem kilka:
- Bryła budynku
Najtańszym rozwiązaniem będzie prosta i zwarta bryła na planie prostokąta. Oszczędności zauważymy już na etapie budowy, a w drugiej kolejności podczas użytkowania budynku – prosta bryła to przede wszystkim mniej mostków termicznych, a ci za tym idzie mniej strat ciepła.
- Wielkość budynku
Wielkość domu to dla wielu osób kwestia kluczowa, często niesłusznie. Dużo ważniejsze jest bowiem odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, a nie ich wielkość. Lepiej mieszka się na niewielkiej, ale funkcjonalnej przestrzeni, niż na dużym metrażu, z którym nie do końca wiadomo co zrobić. Wielkość budynku determinuje także koszty eksploatacyjne, o czym nie każdy myśli podczas wyboru projektu.
- Dach
Jeżeli szukasz oszczędności podczas budowy, to rozwiązaniem dla Ciebie jest prosty i funkcjonalny dach dwuspadowy – wszelkie dodatkowe krzywizny powinny zostać wyeliminowane, co obniży koszt materiałów i robocizny, a także zapobiegnie ewentualnym błędom konstrukcyjnym.
Wybierz gospodarczy system budowy
Rezygnacja z podpisania umowy z jednym wykonawcą może nam przynieść spore oszczędności, jednak musimy się liczyć z tym, że zatrudnianie pojedynczych podwykonawców to stresujące zajęcie, które wymaga stalowych nerwów, jednak w większości przypadków się opłaca. Samodzielna koordynacja prac nie jest łatwa, ale na pewno daje sporo satysfakcji, jeżeli więc mamy na to czas – system gospodarczy pomoże nam nieco zaoszczędzić.
Zastanów się czego naprawdę potrzebujesz
Twój dom ma być przede wszystkim funkcjonalny i komfortowy, nie zaś designerski i drogi w eksploatacji. Zastanów się, czy kominek, ogromny taras lub też antresola są Ci naprawdę potrzebne. Być może wcale nie jesteś fanem siedzenia wieczorami przed kominkiem, ale uważasz, że „wypada” go mieć, bo teraz wszyscy mają. Przeanalizuj swoje potrzeby i zastanów się, czy wszystkie elementy z projektu są Ci rzeczywiście potrzebne – może jednak mógłbyś z niektórych zrezygnować?
Spróbuj zrobić coś sam
Każda rzecz, którą wykonasz podczas budowy samodzielnie to spore oszczędności: może mógłbyś np. pomalować ściany? W tym miejscu nie chodzi tylko o poważne prace, ale także mniejsze sprawy takie jak wyniesienie cegieł, utrzymywanie porządku na budowie czy inne tego typu prace pomocnicze – im będzie ich więcej, tym fachowcy wezmą od Ciebie mniej pieniędzy.
Na czym nie oszczędzamy?
Mówiąc o oszczędnościach podczas budowy domu, nie można nie wspomnieć o tym, na czym nie wolno oszczędzać, a są to przede wszystkim materiały budowlane. Jakakolwiek oszczędność związana z materiałami budowlanymi to oszczędność pozorna. Niskiej jakości materiały narażą nas na koszty związane z naprawami, a także podwyższą koszty eksploatacji budynku, co ważne mogą być także niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Kolejna kwestia to wykonawcy – odpowiednia wiedza i umiejętności kosztują. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z usług ekipy budowlanej, to nie kierujmy się wyłącznie ceną. Do wyboru wykonawcy podejść należy z rozsądkiem – w większości przypadków lepiej zapłacić więcej, a mieć daną rzecz wykonaną raz a dobrze. Oszczędność na doświadczonych fachowcach z pewnością nie wyjdzie nam na dobre.