Nie da się ukryć, że obecnie wiele osób przeprowadza się na wieś. Natomiast ci, którzy jeszcze postanowili zostać w mieście niejednokrotnie decydują się na wybudowanie domków letniskowych. Jeśli posiadamy jakieś ciekawe miejsce na działce pod miastem to warto by było również pomyśleć o altance. Ostatnimi czasy coraz większe uznanie zyskują altanki, które wykonane są z drewna. Można wyróżnić altanki dostępne w kilku wersjach. Jednak to właśnie drewno jest najczęściej wykorzystywanym materiałem budulcowym przy okazji tworzenia nowoczesnych i funkcjonalnych altanek.
Wytrzymałe altanki – z czego powstają?
Obecnie wciąż drewno jest jednym z bardziej liczących się materiałów budulcowych. Z tego materiału budowane są nie tylko domy, ale także gospodarcze budynki. Wspomniane już wcześniej altanki również tworzone są niejednokrotnie w oparciu o dobre gatunkowo drewno. Na ten moment w naszym kraju najczęściej buduje się altanki z drewna jodłowego lub też sosnowego. Znacznie droższe są altanki z drewna dębowego. Takowa altanka jest w stanie wytrzymać o wiele dłużej, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt że cena może być dla niektórych zaporowa.
Jak zabezpieczać altankę na czas zimy?
Oczywistą kwestią jest to, że drewno jest narażane na wpływ wielu szkodliwych czynników. Wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe czy też zacinający deszcz może źle oddziaływać na naszą altankę. Dodatkowym czynnikiem szkodliwym może być bardzo niska temperatura, która z czasem może w dużym stopniu osłabiać strukturę drewna. Od jakiegoś czasu dostępne są więc dobre środki impregnujące, których trzeba używać nawet dwa razy w roku. W szczególności mocno zalecane jest stosowanie tego typu środków w czasie jesieni. Wówczas będzie można przygotować naszą altankę do trudnych czasów gdy przyjdzie zima. Nie zaszkodzi również owinąć części altanki przy użyciu folii typu stretch. Dzięki temu można będzie zabezpieczyć drewno przed śniegiem oraz pasożytami.
Dostępne rodzaje altanek ogrodowych
Na ten moment dużo się mówi na temat altanek ponieważ z każdym dniem rośnie ich popularność. Posiadając własny ogród przydomowy lub też podmiejską działkę rekreacyjną warto by było zainwestować w odpowiednią altankę. Dzięki niej zyskamy świetne miejsce do tego aby efektywnie odpoczywać w dogodnych dla nas warunkach. Obecnie wyróżnia się altanki otwarte, zamknięte oraz półotwarte. W przypadku altanek drewnianych otwartych jest tak, że takowe konstrukcje nie posiadają ścian. Zadaszenie utrzymuje się na specjalnych drewnianych wspornikach. Takie altanki są wygodne w użytkowaniu, ale problemem jest to, że nie chronią one dobrze przed wiatrem. Inaczej jest natomiast w przypadku altanek półotwartych. Takowe konstrukcje najczęściej posiadają ściany, które sięgają jedynie od posadzki do około połowy wysokości altanki. Ten typ altanek jest zdecydowanie najbardziej popularny. Ze wszystkich rodzajów altanek najmniej popularne są altanki zamknięte, które są w pełni obudowane. Takie konstrukcje sprawdzają się częściej jako magazynki na różny sprzęt ogrodniczy.
Altanka a pozwolenie na budowę
Sporo osób planuje budowę altanki, ale obawiają się oni tego, że konieczne będzie załatwianie całego mnóstwa formalności w wielu urzędach. Prawo budowlane jednak jest tutaj dla nas łaskawe. W przypadku stosunkowo małych altanek, które nie zajmują dużo powierzchni nie ma konieczności posiadania żadnych zezwoleń. Jednak warto by było zgłosić fakt, że mamy zamiar wybudować wspomniany obiekt. Posiadanie stosownego zezwolenia na budowę altanki bywa konieczne tylko wtedy gdy nasza konstrukcja przekroczy 30 metrów użytkowych lub też jest budynkiem składającym się z więcej niż jednej kondygnacji. Trzeba zauważyć, że na ten moment takowych altanek się raczej nie stawia. Wersje ogrodowe to altanki o stosunkowo małej powierzchni, które posiadają jedynie podłogę, ściany oraz drewniane zadaszenie. Świetnie wyglądają altanki, które pokrywane są gontem. Taka altanka wymaga znacznie więcej pracy na etapie jej stawiania. Również w późniejszym czasie utrzymanie takowej altanki jest pracochłonne ponieważ gont trzeba koniecznie impregnować. Odpowiadając na pytanie: czy na wybudowanie altanki potrzeba zezwoleń? odpowiedź brzmi: Nie w przypadku małych altanek ogrodowych. Takie konstrukcje można więc bez problemu stawiać.
Zastosowanie nowoczesnych altanek ogrodowych jest ogromne. W szczególności podkreślić trzeba, że takowe konstrukcje sprawdzają się przy okazji rodzinnych imprez. Nic nie zastąpi altanki w czasie rodzinnego grillowania. Dzięki altankom można będzie komfortowo spędzać czas na świeżym powietrzu nawet wówczas gdy opady deszczu mogłyby w tym przeszkodzić. Osoby zainteresowane posiadaniem altanki ogrodowej mogą spróbować nawet samodzielnie takową konstrukcję stworzyć. Do takiego zadania trzeba posiadać tylko niezbędny materiał budulcowy, elektronarzędzia oraz nieco umiejętności. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby w razie potrzeby po prostu zakupić altankę, która zostanie dostarczona na naszą działkę.