Przejdź do treści

Budowanie domów z gotowych elementów

Każde młode małżeństwo na pewnym etapie zaczyna marzyć o własnym domu na terenach podmiejskich. Idealnie jest wtedy gdy dodatkowo do dyspozycji mają oni własne podwórko. Ostatnimi czasy słyszy się o rozwiązaniach, które pozwalają na wybudowanie domu w czasie, który na pierwszy rzut oka może wydawać się wręcz niemożliwy do zrealizowania tak poważnej inwestycji jak budowa własnego domu. Jednak tak naprawdę to dom można postawić w bardzo krótkim czasie. Kluczowe jest tylko to aby wybrać odpowiednią technologię do tworzenia takowych domów.

Wytrzymałe domy z prefabrykatów

Zapewne każdy zdążył spotkać się już z takim pojęciem jak budowanie domów z gotowych elementów. Nie da się też ukryć, że początkowo bardzo sceptycznie podchodzono do tego typu pomysłów. Dlaczego? Otóż twierdzono, że dom, który wybudowany jest bardzo szybko nie może długo wytrzymać i mocniejszy podmuch wiatru zmiecie go z powierzchni ziemi. Taki apokaliptyczny scenariusz zaczerpnięty z amerykańskich filmów katastroficznych zdecydowanie się nie ziści. Każdy, kto widział bądź wie jak budowane są domy z prefabrykatów ten doskonale wie, że ich zburzenie wcale nie będzie czymś bardzo łatwym. Łączenia poszczególnych elementów tworzone są w taki sposób, że łatwiej o zburzenie zwykłego domu drewnianego niż domu z prefabrykatów.

Jak powstaje dom z gotowych elementów?

Pierwszym etapem przy budowaniu domu z prefabrykatów jest wybieranie projektu przez przyszłego nabywcę takiej nieruchomości. Klient samodzielnie decyduje jaki projekt chce zrealizować na swojej działce. Skoro już o działce mowa to płynnie przechodzimy do kolejnego etapu. W jej przypadku najbardziej czasochłonne jest przygotowywanie gruntu. Musi być on odpowiednio utwardzony i nie zaszkodzi by powstał na działce drenaż odprowadzający wodę. Gdy już działka jest przygotowana to przechodzi się do tworzenia fundamentów, na których stanie nasz nowy dom. W przypadku tworzenia tego elementu dodatkowo dba się o podłączenie kanalizacji, skrzynki energetycznej czy bieżącej wody. Wszystko z czasem zostanie podłączone do odpowiednich elementów naszego domu, które….zostaną przywiezione na plac budowy w całości.

Składanie elementów domu

Gdy klient wybierze już projekt domu dla siebie to zaczyna się w firmie produkcja poszczególnych elementów. Pracownicy tworzą te elementy z dużą starannością, przez co mogą one idealnie do siebie pasować po przywiezieniu na plac budowy. Gdy to się stanie to w grę wkracza dźwig i pracownicy z jego obsługi. Na samym początku układa się podłogę, która osadzana jest na stworzonych wcześniej (i odpowiednio wyschniętych) fundamentach. Podłoga posiada odpowiednie prowadnice i elementy pozwalające na połączenie do niej ścian. Te również układane są za pomocą wspomnianego wcześniej dźwigu. Zaznaczyć należy, że ściany w przypadku takich domów są już odpowiednio ocieplone oraz posiadają stolarkę okienną, oraz drzwiową. Natomiast wracając do wspomnianej już wcześniej posadzki trzeba dodać pewien szczegół. Mianowicie w przypadku niektórych projektów jest tak, że w posadzce uwzględniana jest instalacja grzewcza. Niejednokrotnie jest nią mata grzewcza, która zasilana jest energią elektryczną. Niektórzy producenci domów prefabrykowanych pozwalają też na wprowadzanie poprawek, którymi może być instalacja grzewcza podłogowa przeznaczona do połączenia z systemem centralnego ogrzewania.

Domy prefabrykowane a OZE

Odnawialne źródła energii znacznie zyskują na uznaniu. Wiedzą o tym także producenci domów prefabrykowanych. W związku z tym polecają swoim klientom takie projekty domów, które uwzględniają także obecność paneli fotowoltaicznych generujących darmową energię elektryczną. Pozyskiwany darmowy prąd można z powodzeniem łączyć, chociażby z matami grzewczymi, które znaleźć się mogą w posadzce. W takim wypadku promienie słoneczne zapewniają nam nie tylko darmową energię elektryczną, ale także pozwalają na produkowanie energii cieplnej, która może być spożytkowana do ogrzewania wszystkich pomieszczeń jakie znajdują się w naszych domach.

Do ogrzewania domów prefabrykowanych można też wykorzystywać pompy ciepła. Te nowoczesne urządzenia pozwalają na pozyskiwanie ciepła z zewnątrz i przekazują to ciepła do pomieszczeń znajdujących się w naszym domu. W domach prefabrykowanych stosuje się najczęściej pompy ciepła powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Natomiast spotyka się w użyciu także pompy gruntowe, które są jednak trudniejsze i bardziej kosztowne w zainstalowaniu. Ostatnimi czasy zaczęto w domach prefabrykowanych wykorzystywać także pompy ciepła umożliwiające odwracanie cyklu. W związku z tym można wytwarzać tzw. „wodę lodową”. Jeśli w naszym domu zamontujemy klimakonwektory to można będzie pompę ciepła używać tak samo jak używa się klimatyzacji. Dom, który wyposażony jest we wspomniane tutaj nowinki ze świata OZE jest niezwykle tani w utrzymaniu. Nic więc dziwnego w tym, że popularność tego typu domów znacznie rośnie z każdym kolejnym rokiem.

Ile czasu trwa budowa domu z prefabrykatów?

Uwaga…odpowiedź na postawione powyżej pytanie może być naprawdę zaskakująca. Mianowicie w wielu przypadkach bywa tak, że budowa nie trwa dłużej niż tydzień. Po tygodniu można zacząć wnosić meble do naszego nowego domu. Gdy układanie poszczególnych elementów domu zostanie zakończone to pozostaje tylko podłączenie wszystkich przewodów i instalacji sanitarnej. Po tego typu działaniach pozostaje już tylko wprowadzenie się do naszego domu. Spójrzmy tylko jak długo buduje się domu murowane. Niejednokrotnie całość prac rozłożona jest na etapy przez co budowa takowego domu trwa nawet rok. Natomiast dom prefabrykowany powstać może w tydzień. Nie da się więc ukryć, że jest to bardzo ciekawa opcja dla osób, które szybko chcą uwić sobie nowe gniazdko ze swoją drugą połówką. Mówiąc natomiast o cenach domów prefabrykowanych to też jest to argument, który może nas w dużym stopniu przekonywać do inwestowania w tego typu rozwiązania. Warto więc śledzić nowinki z życia branży budowlanej.